İçindekiler

2 parça kemiksiz tavuk but
1 parça tavuk göğüs
4 tane köy biberi
2 tane kapya biberi
2 tane kırmızı soğan
2 tane lavaş ekmek
3 çorba kaşığı kefir
1 dolu çay kaşığı tuz
1 dolu çay kaşığı karabiber
Yarım çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı zeytinyağı
4 çorba kaşığı su

Ekşi Krema
1,5 su bardağı kefir

Guacamole
Yarım avokado
1 diş sarımsak
4 dal taze kişniş
1 tane kumkat
1 tatlı kaşığı limon suyu
Yarım çay kaşığı karabiber

Batırmalık Salsa
1 tane konserve közlenmiş kırmızı biber
1,5 tane salkım domates
1 tane kırmızı soğan
5 dal maydanoz
1 diş sarımsak
1 çay kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı pul biber
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Fix ekibin fix de sizin oldukca istediğiniz yiyeceklerden fajita tarifi geliyor. Efsaneleşmiş ipuçlarının olduğu ve leziz batırmalık, kefirden harsh cream(ekşi krema) yaparak her insanın aklını alacak Refikaca fajita.

· Işe ilkin tavuğu soslayarak başlayacağız. O beklerken sosları hazırlayıp en child tavuğu pişirip sıcak yiyeceğiz. Bunun için 2 parça kemiksiz tavuk budun ve 1 parça tavuk göğsün üstüne 3 çorba kaşığı kefir ve birer dolu çay kaşığı tuz ile karabiber koyup tavukların her tarafına sürün ve beklemeye alın.

· Ekşi krema için gneiş bir kaseye bir süzgeç ve üstüne bir tülbent oturtun. 1,5 su bardağı kefiri içine dökün. Klasik bir fajitanın yanında ekşi krema olur. Bulması kolay olmadığı için kefir süzülecek ve leziz ekşi krema olacak. Bu haliyle minimum 25 dakika otuz dakika beklemeye alın. 1-2 saat beklerse kıvamı daha da kalınca olacaktır. Aklınızda olsun.

· Salsa sosu için mutfak doğrayıcısına 1 tane konserve közlenmiş kırmızı biberi, 5 dal maydanozu, 1 kırmızı soğanı, 1 diş sarımsağı ve 1,5 salkım domatesi kabaca bölerek koyun. Üstüne 1 çorba kaşığı zeytinyağı, birer çay kaşığı tuz, karabiber, toz şeker ve pul biber ilave edin. Cap püre yapmadan, bas çek yaparak doğrayıcıyı çalıştırın. Stitch renkler trim dokular kalmalı. Kind başta tattığınızda lezzetler birbirine geçmediği için oldukca etkisinde bırakan olmayacak fakat 15 dakika beklettikten sonrasında tadı efsaneleşmiş hali gelecek.

· Son sosumuz ise güzel bir guacamole, Yarım avokadonun içini kaşıkla bir kaseye sıyırın. Kalan kabuğu öteki yarısının üzerini kapatmak için kullanabilirsiniz. Üstüne 1 diş sarımsağı ezip koyun. 4 dal kişnişi ince kıyıp ilave edin. Sosun gereksinim duyan birazcık asitlik bunun için genel anlamda misket limon kullanılıyor fakat bizim kumkatımız vardı. Kumkatı uzunlamasına dörde kesip ince doğrayın ve ilave edin. Yarım çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip karıştırınca bu da hazır. Kumkat bulamazsanız birazcık mandalina kabuğu ve suyu da koyabilirsiniz.

· Gelelim artık fajitayı pişirmeye, tercihen düz tabanlı döküm tavanın altını açın. Tencere ısınınca, tavukları yerleştirin. Ortalama 3 dakika bir tarafları pişip tavayı bırakınca çevirin. Tavuklar bir taraftan pişerken, 2 tane ufak yada 1 iri kırmızı soğanı kalınca piyazlık doğrayın. 4 tane köy biberini uzunlamasına altıya kesip arkasından ortalama 4 santim uzunluğunda kati. 2 tane kapya biberi ise gene köy biberleri benzer biçimde doğrayın fakat birazcık daha kalınca ve uzun olmalılar.

· Tavukları kenara alıp tavaya 3-4 çorba kaşığı su koyup tavadaki lezzetleri yine hayata döndürün. Içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyup sebzeleri tavaya koyun. Sebzeleri karışmasını sağlayarak yüksek ateşte kavurun. 1 dakika piştikten sonrasında tavanın bir tarafına toplayıp tavukları yine tavaya alın. 2 tane lavaşı tavanın üstüne basıp sebze ve tavukların lezzetini çekmesini sağlayın.

· Artık sosları kaselemeye başlayabilirsiniz. Tülbendin üstünde kalan kefirden süzgece yakın taraflarından alıp kaseye koyun.

· Lavaşları dörde kesip katlayarak üçgenler halinde yerleştirin. Tavukları tavadan alıp şekillerini bozmadan şerit doğrayın.

· Son kez oldukca azca su koyup tavadaki güzellikleri sıyırın. Yarım çorba kaşığı da tereyağı ekleyip karıştırın. Fajitaya cızırtısını verecek olan bu yağ ve su. sebzelere de birer tutam tuz e karabiber serpip tavaya gösterim. Üstlerine tavukları şekillerini bozmadan yine koyunca fajita artık servis etmeye ve afiyetle yemeye hazır ve de nazır.