Sucuk İçi Köfte – “Comfort food” mu dediniz?


Sucuk aromalı bir köfteye sanmıyorum ki hayır diyen olsun. Sucuk yapımında kullanılan baharatların kokularıyla zenginleşen bu köfte, bana küçüklüğümde annemin evde yapmış olduğu sucukların hazırlık aşamasını çağrıştırıyor. Ev yapımı sucuğun ne yazık ki iyi mi yapıldığını hatırlamıyorum fakat kokusu aynen bu köfte gibiydi. Öncesinden yapmış olup şekillendirip dondurabilirsiniz ve gerekseme anında buzunu çözdürmeye gerek olmadan kızgın tencerede pişirebilirsiniz. Yanına keyfinize gore patates kızartması, pilav ya da makarna oldukca güzel yakışır. Ve alın size Amerikalılar’ın “comfort food” söylediği, tam anlamıyla kendinizi iyi sezmek için yediğimiz yiyeceklere bizim diyarlardan bir örnek.

20140323-214925.jpg

Malzemeler:

– 500 gr kıyma
– orta boy bir kuru soğan
– 5 diş sarımsak
– bir çay kaşığı kırmızı biber
– bir çay kaşığı yenibahar
– bir çay kaşığı kimyon
– bir çay kaşığı karabiber
– iki çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Soğanı rendeleyip sarımsakları ezin ve tüm malzemeyi karıştırıp iyice yoğurun. Köfte harcını bir gece üstü kapalı olarak buzdolabında dinlendirin. Ertesi gün harcı yeniden yoğurup avucunuzda ufak topları oluşturun, hafifçe bastırarak yassı bir biçim verin. Kızgın tencerede ya da ızgarada kızartın. Afiyetle yiyin.

Not: Ne yaptıysam bu tabağın yakışıklı bir resmini çekemedim, bundan dolayı bu fotoğrafla yönetmek durumundayım. Bu aceleye gelen resimde, tabağı gören evlatların da oranı var desem yalan olmaz:)Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir