Şehriye Pilavı

Şehriye Pilavı

Pilav Türk mutfağının eğer olmazsa olmazıdır ve şehriye pilavı tarifi değişik şekilde yorumlanabilmektedir. En kolay şekilde şu şekilde anlatılabilir. İlk olarak 1 kaşık tereyağını eritip sonrasında 1 tatlı kaşığı kadar sıvı yağ katıyoruz. Yağ kızdıktan sonrasında 1 bardak şehriyeyi ekleyip pembeleşinceye kadar kavuruyorsunuz. 2 bardak su ekleyip isteğe bağlı tavuk bulyon koyabilirsiniz. Bir tutam tuz sonrasında suyu çekene kadar kısık ateşte pişiyor ve dinlenmeye bırakıyorsunuz.

Rejimde Olanlara Hususi

Rejim zannedildiği kadar zor olamayabilir ve diyet yemekleri beklediğinizden daha doyurucu olabilir. Bazı besinlerin kalori değerleri fazlaca düşüktür. Patlıcan, kereviz benzer biçimde sebze yiyecekleri yapılabilir. Tatlıdan vazgeçemeyenlere ise oldukça uygun tarifler bulunmakta. Şeker yerine tahin ve pekmez kullanarak kalori kıymeti oldukça düşük kek ve kurabiyeler yapabilirsiniz.

Ev Baklavası

Ev baklavası yapımı oldukça meşakkatlidir. Sadece hamuruyla olan işinizi bitirdikten sonrasında oldukça kolaydır. Hamur harcını hazırlarken lüzumlu olanlar: 2 yumurta, 1 bardak süt, yarım bardak yoğurt, 1 bardak sıvı yağ, 1 yiyecek kaşığı sirke, 1 tutam tuz, yarım paket kabartma tozu ve 5 bardak un. İçerisine istediğiniz malzemeleri koyabilmeniz mümkün olacaktır Şerbet içinse 5 bardak su, 4 bardak şeker ve birazcık limon suyu kafi olacaktır.

Posted by minelkeseer on 2017-03-23 08:03:11

Tagged: , şehriye pilavı tarifi , rejim yiyecekleri , ev baklavası yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir