Peynirli Lokum Poğaça – Babamın doğumgününde…

[ad_1]

20140430-104946.jpg

Peynirli lokum poğaça, aile içindeki öteki adıyla “gogok”, rahmetli babamın en oldukça sevilmiş olduğu hamur harcı işiydi. “Gogok”, dilleri dönmediği için bu poğaçaya ailenin evlatlarının verdiği isimdi. Vefatından ilkin, halamın elinden yapılmış gogoklar yiyebildiği son olarak şeydi babamın. Ben halam kadar güzel görünümlü yapamıyorum fakat rahmetli annemin el yazısıyla minik bir not kağıdına yazılmış tarifi, tanım defterimin yaprakları içinde bulunca birkaç kere denemiştim bu poğaçayı. Babamın 69. yaşgünü olan tam da bugün bu tarifi paylaşmayı uygun gördüm. Yüreğimden süzülen naçizane birkaç satır da eşlik edecek bugün bu tarife:

Babacığım,

Başımı kaldırıp gökyüzünde hala senin gülen gözlerini arıyorsam eğer,

Telefon edip ‘nasılsın?’ dediğimde, ‘sesini duydum, daha iyi oldum kuzum,’ söylediğini duymak istiyorsam hâlâ eğer,

Oğullarımın bir gülüşünde, bir bakışında her gün senden izler görüyorsam eğer,

Başım dara düştüğünde ‘şimdi babam olsa bana bir çıkış yolu bulurdu elbet’ diyorsam eğer,

Oğlum, “anne, dedemi özledim, ne vakit gelecek? Onunla oynamak isterim,” söylediğinde söyleyecek tek kelime bile bulamıyorsam eğer,

Okuduğum her köşe yazarının, aslına bakarsak senin en beğendiklerin bulunduğunu fark edip o yazılar hakkında seninle tekrar hiçbir vakit konuşamayacağımı hatırlayınca boğazıma sıkı bir düğüm atılıyorsa eğer,

Her güzel günde bir şeyler hep tamamlanmamış kalıyorsa eğer,

Hiçliğin, yokluğun, hasretin tanımlarını yine yaparken gözlerim dolu dolu oluyorsa eğer,

Kelimelerin yetersiz kaldığını anlayıp ve hatta bunu birebir yaşayıp öylece susup kalıyorsam eğer,

Her geçen gün seni oldukça daha iyi anlıyorsam eğer,

Aksiyonu bolca bir film izlediğimde “tam da babamlık filmmiş” diyorsam eğer,

Buradan daha güzel bir yerlerde, mutlu ve rahat olduğuna kendimi bu kadar oldukça inandırmak istiyorsam eğer,

İçimdeki boşluk hissi azalacağına gitgide çoğalıyorsa eğer,

Tahin helvasına senin şeklinde limon suyu damlatıp yiyorsam eğer,

Seni kaybettiğim topraklara adım atmak her geçen yıl daha da zorlaşıyorsa eğer,

Bil ki seni oldukça özlediğim içindir! Sensiz kutladığım bir doğumgününde daha diyorum ki; iyi ki doğdun babacığım, iyi ki benim babam oldun! Kabrin nurla dolsun!

“Gogok” için malzemeler:

– 1/2 su bardağı sıvı yağ
– 3 çorba kaşığı erimiş tereyağı
– 1 su bardağı ezilmiş beyaz peynir
– 1 yumurta
– 2 çorba kaşığı yoğurt
– 1/2 çay bardağı süt
– 1 paket kabartma tozu
– bir çorba kaşığı sirke
– kardığı kadar un (3-4 su bardağı)

Yapılışı:

Sıvı malzemeleri, sirke hariç, ve peyniri birbirine karıştıralım. Unu kardıkça ekleyeceğiz; bu yüzden bir su bardağı unu karışıma ilave edip kabartma tozunu üzerine boşaltalım ve onun da tam üstüne sirkeyi koyalım. Fıslarcasına bir ses duyacaksınız; tam da duymayı istediğimiz ses bu. Unu yavaş yavaş eklemeye devam ederek hamur harcını karmaya başlamış olalım. Sert fakat kuru olmayan bir hamur harcı elde edene kadar un eklemeliyiz, unun ölçüsü o anda elinizin sıcaklığından tereyağının ne kadar erimiş olduğuna kadar çeşitli etkenlerle belirleniyor. O nedenle unu yavaş yavaş sonucunda ve hamur harcını yoğurdukça eklemenizi tavsiye ediyorum. Hamur harcı istediğimiz şeklinde sert fakat hala biçim verilecek kıvama vardığında hafifçe unlanmış bir yüzeyde greyfurt büyüklüğünde toplar yapmış olup bu topları silindir haline getirelim. Silindirleri üstlerinde bastırıp yassıltalım ve bir parmak genişliğinde, dört parmak eninde bir dikdörtgen elde edelim. Keskin bir bıçakla hamur harcını iki-üç parmak kalınlıkta dilimleyelim. Resimdeki görünümü yakalamak zorunda değilsiniz normal olarak. Üstüne yumurta da sürebilirsiniz yada susam yerine çörek otu da serpebilirsiniz. Ya da mütevazi de bırakabilirsiniz. Yağlı kağıt serilmiş siniye aralıklarla dizelim ve evvelinde 350F (ya da 180C) derecede ısıtılmış fırında renkleri dönene kadar 30-35 dakika kontrollü bir halde pişirelim. Soğutma telinde ılıtıp servis edelim. Afiyetle yiyin.

[ad_2]

Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir