İçindekiler

Yarım kilogram kontrafile
5 tane patlıcan
1 tane soğan
4 diş sarımsak
1 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı kuyruk yağı
6 tane köy biberi
6 tane domates
350 ml et suyu
1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı kekik

Ramazanda yaptığımız bölgesel iftar menülerinde bugün sizden en oldukça talep alan Adana sofrası var. Adana denilince ilk aklımıza gelen kişilerden olan Nursen teyzem ile konuştuk ve size inanılmaz leziz bir menü çıkardık.

· 5 tane patlıcanı küp küp doğrayıp bir kasede tuzlu suda otuz dakika beklemeye alın.
· 6 tane köy biberini iri halkalar halinde doğrayın.
· 6 tane domatesi soyup küp küp kati.
· Döküm bir tencereyi 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Ben yaparken kuyruk yağı koymadım fakat siz isterseniz koyabilirsiniz. Ben kuyruk yağı ve kuzu kullanmadığım zamanlarda ne olursa olsun tereyağı koyarım. Buna da koyacağım fakat birazcık hemen sonra
· Yağ ısınınca içine yarım kilogram kuşbaşı doğranmış kontrafileyi ilave edin ve yüksek ateşte mühürleyin. Adana’da ve hatta Anadolu’da bir oldukça yerde kuzu kullanılır fakat ben bu aralar oldukça kuzu eti yaptığım için ve her insanın kuzu eti yemediğini bildiğim için bir de dana alternatifi vermek istedim.
· Etlerin her tarafı güzelce kahverengileşince tencereden alın ve tenceredeki lezzetleri geri almak için içine ufak ufak doğradığınız 1 soğanı ilave edin.
· Soğanlar da kahverengileşince üstüne 4 diş sarımsağı ve 1 çorba kaşığı biber salçasını ekleyip kavurun. 1 çorba kaşığı tereyağını ilave edin.
· Sarımsakların ve salçanın da güzel kokusu çıkınca etleri yine tencereye ilave edin ve karıştırıp altını kısın.
· Üstüne patlıcanları, biberleri ve domatesleri sırasıyla dizin.
· 350 ml et suyuna 1 çorba kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı tane karabiberi dökün. Benim benzer biçimde kuyruk kullanmadıysanız bu aşamada 1 çorba kaşığı tereyağını parça parça tencerenin üstüne koyun.
· Orta boy ocakta altı kısık olarak 1,5 saat pişirin.
· 1,5 saatin sonunda ızgara modunda en yüksek sıcaklıkta çalışan fırında ortanın üstündeki rafa kapağı açık olarak koyun ve 10-15 dakika bu şekilde pişirince nefis güveciniz emrinize amade.