Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı – İyi ki doğdun annem!

[ad_1]

Bugünün benim hayatımda ve blogumun gösterim hayatında anlamı oldukca büyük. Bugün, rahmetli annemin doğumgünü ve onun güzel hatırasını yaşatmak için başlattığım blogun da ikinci yıldönümü. Annem yaşasaydı 66 yaşlarında olacaktı ve inanırım benim hayatımda herşey bugün olduğundan oldukca daha değişik olacaktı. Bir insan, annesini kaybedince kaç yaşlarında olursa olsun illa ki öksüz kalıyor. Yaşamın mutlak gerçeğini tokat şeklinde hissediyor yüzünde. Değiştiremeyeceği bu gerçek karşısında, keşkeler okyanusunda nefessiz kalıyor. Tutunacak o dal asla çıkmıyor karşısına, yüzeye çıkıp alınacak o nefese asla gelmiyor sıra. Tek teselli, yaşanmışlıklar oluyor; geriye kalanlar, biriken hatıralar. Ben bugün dönerek baktığımda yaklaşan bayramın da etkisiyle annemin bayram sofraları geliyor gözümün önüne. Birbirinden leziz yemeklerin peşinden annemin kendi elleriyle açmış olduğu, her bayramda aynı mükemmelliği ile kendine fanatik bırakan ev baklavası gelirdi masaya. Bu bayramda da ev baklavası tarifim yok maalesef – bir ihtimal başka bir bayramda olur – fakat sizlere değişik, gene de bildiğiniz bir tatlı önerim var. Hem de yazın sıcağında ferahlatıcı ve zahmetsiz oluşuyla ilginizi çekebilir.

20140723-092058-33658414.jpg

Blogun yıldönümü münasebetiyle içinde damla sakızı olan bir tanım paylaşıyorum bugün ve diyorum ki anneciğim, ötelerde bir yerde, yanıbaşında babamla beraber doğumgününü kutluyorsun biliyorum, ben de bugün burada senin için bir mum yakacağım; iyi ki doğdun anneciğim!

Malzemeler:
– bir paket Kemalpaşa tatlısı
– bir litre süt
– 6 çorba kaşığı toz şeker
– 4 çorba kaşığı un
– 2 çorba kaşığı nişasta
– 3-4 minik parça damla sakızı
– bir tatlı kaşığı sıvı vanilya
– bir çorba kaşığı tereyağı

20140723-092318-33798342.jpg

Yapılışı:

Kemalpaşa tatlısı, paketinin üstündeki tarife nazaran yapılır. Delikli kepçe ile şerbeti süzdürülüp soğuması için bir siniye alınır. Muhallebi için un, nişasta ve şeker sütün içine karıştırılıp pişirilir. Koyulaşmaya başlayınca ezilen damla sakızları muhallebiye eklenmiş olur ve ocak kapatılır. Beklemeden vanilya ve tereyağı da eklenmiş olur, ve hızlıca çırpılır. Çırpma işlemini el blendırı ile yapmış olursanız tatlıyı daha kolay kesebilirsiniz. Kemalpaşa tatlıları arzu edilen bir servis kabına alınır. Bu kap, büyük bir borcam sini de olabilir, ya da birkaç tane tatlıyı bir arada koyabileceğiniz minik kaseler de olabilir. Karıştırılarak ilk sıcağı giderilen muhallebi, Kemalpaşa tatlılarının üstüne dökülür. Bir gece buzdolabında bekletilir ve ister dilimleyerek, ister kaseler tabağa ters çevrilerek üstü şam fıstığı ya da hindistan cevizi ve veya tarçın ile süslenerek soğuk olarak servis edilir. Afiyetle yiyin.

[ad_2]

Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir