Makinanıza uygun kahveyi iyi mi seçmelisiniz?


Espreso günümüzde en oldukça tüketilen kahve çeşididir. Tüm dünyada en yaygın içilen ve öteki tüm kahve çeşitlerinin temeli olan espresso kahvenin hazırlanması için birçok püf noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak kahve makinenize en uygun şekilde espresso kahve çekirdeklerini öğütmeniz gerekmektedir. Eğer kahvenizi french press yöntemi ile hazırlıyorsanız, bu aşamada kalınca çekilmiş kahveleri kullanmanız gerekmektedir. Esktra kalınca çekilen kahve çekirdeklerini soğuk demleme ya da cowboy kahvelerde kullanabilirsiniz. Kalınca çekilmiş olan kahveleri ise french presste kullanmanız gerekmektedir. Orta kalınlıkta çekilmiş olan kahve çekirdeklerini Chemex, clever dripper şekillerinde kullanabilrsiniz. Orta olan kahve çekirdeklerini ise filtre kahve makinelerinde, pour over, sifon, aero press şekillerinde kullanmanız gerekmektedir. Orta ince ise Hario v60 ve Aeropress gbi demlemek için idealdir. İnce ise espresso, moka pot ve aeropress çin uygun olmaktadır. Extra ince ise Türk kahvesi yapımında kullanılır.

Espresso Kahve

Espresso kahve tüm kahve çeşitlerinin (latte, flat white, cappuccino vs.) temelini oluşturan, tüm dünyada en oldukça tüketilen kahve çeşididir. Espresso kahve tazyik ve sıcak su ile ortalama olarak 30 saniye hazırlanan ve shot olarak tüketilen bir kahve çeşididir. Espresso kahvenin aroması ve yoğunluğu tercih ettiğiniz kahve çekirdeklerine gore değişmektedir. Kahve çekirdeklerinin yapısı ve kalitesi, espressonun tadını direkt olarak belirleyen unsurların başlangıcında gelmektedir. Bunun yanı sıra espresso kahveyi hazırladığını kahve makinesi ya da tercih ettiğiniz demleme şekilleri de espresso kahve için lezzet açısından belirleyici olmaktadır. Leziz bir espresso hazırlamak için doğru su ve kahve gramlarını kullanmak ve bunun yanı sıra kaliteli kahve çekirdeklerini, taze şekilde öğüttükten sonrasında kullanmanız gerekmektedir.

Espresso Kahve Makinesi

Espresso kahve makinesi espressonun tadını ve aromasını direkt olarak etkileyen barista ekipmanları içinde bulunmaktadır. Espresso kahve makinesinin tasarımı ve kalitesi; kahvenin maksimum aroma ve lezzette fincana aktarmak üstüne kurulmuş olması gerekmektedir. Kalite bakımından fukara olan espresso makineleri, kahvenizde metalik bir tat oluşmasına yol açacaktır. Bu makinelerde hazırladığınız kahvelerin aromaları da ne kadar kuvvetli olursa olsun, kahve makinesinin yetersizliği sebebiyle uçacaktır. Bundan dolayı devamlı kaliteli ve yalnızca kahve yapımında uzman markalar tarafınca üretilmiş makineleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede devamlı en kaliteli ve aynı lezzetle kahveleri hazırlayabilirsiniz. Kahveye dair tüm ihtiyaçlarınız ve en kaliteli kahve makineleri için Espresso Perfetto’yu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir